Autor:
Silm. BnF. MSS Néerlandais 55. f. 4 r (Belgia, 17. saj)

Tervisenõuanne: mõõdukus ja õige toiduvalik tagavad rõõmurikkad pühad

Mõõdukus ja hoolimine tervisest on tähtsad alati, eriti aga pühade ajal. Ajaloost võib leida selle kohta arvukalt õpetlikke näiteid. Eriti õpetlikuks võib lugeda Inglismaa kuninga Henry I (valitses 1100–1135) juhtumit, kes ei kuulanud arstide nõuannet. Toiduga liialdamine lõppes tema jaoks traagiliselt, mida on üksikasjalikult kirjeldanud kroonik Wendoweri Roger (surn. 1236).

Image
Silmude püük ja müük

Normandias olles pöördus kuningas Henry kord jahilt tagasi, ja peatus St Denys’, Lyons-La-Foret’s et süüa mõned silmud. See kala maitses talle väga, kuigi need panid tal kõhu valutama, ja arstid olid teda sageli silmude söömise eest hoiatanud, aga kuningas ei tahtnud nende nõu kuulda võtta. See toit jahutas vana mehe vere surmavalt maha ja põhjustas ootamatu ning ägeda haiguse, mille vastu loodus võitles kõrge palavikuga /…/ Suutmata haigusest jagu saada, suri see vägev kuningas detsembrikuu esimesel päeval /…/ Kuninga keha lebas pikka aega matmata Rouenis, kuhu on maetud ta sisikond, silmad ja aju. Ülejäänud keha, lõigatud noaga tükkideks ja soolaga sisse tehtud, et võita tugevat haisu, mis oli väga vänge ja kargas ninna igaühele, kes talle lähedale tuli, mässiti pullinaha sisse. Arst, kes oli suure raha eest palgatud tema pead lihunikukirvega avama, sai lämmatavast haisust mürgituse, kuigi ta pea oli rättide sisse mässitud, nii et saadud raha osutus talle olevat surmaks. Ta oli kuningas Henry viimane ohver, selle kes oli tapnud nii paljusid varem. Kuninga keha viidi sealt Caeni, kus see asetati kirikusse ta isa haua ette /…/ Kohe hakkas verine ja õudne vedelik imbuma läbi pullinaha /…/ Lõpuks viidi kuninga surnukeha Inglismaale ja maeti kuningliku pidulikkusega tema sünnipäeval Readingis kirkusse, mille ta oli ise asutanud.

Roger of Wendover’s Flowers of History, Comprising the History of England from the Descent of the Saxons to A. D. 1235 Formerly Ascribed to Matthew Paris (tlk. J. A. Giles). London: Bohn, 1849.

Doktorid soovitavad – mõõdukas silmusöömine ei ole ohtlik. Hetkeseisuga on silmusööjate humoraalne tasakaal jätkuvalt normi piires. 

Kunstiajaloolased Berliinis

Kunstiajaloolased tutvusid Berliiniga

Sofi Oksaneni foto: Toni Härkonen, plakat: Triinu Rosenberg

Vestlusõhtu tunnustatud kirjaniku Sofi Oksaneniga